E-TECH CENTRUM LIBROS
Základní charakteristika a popis projektu
Během kalendářního roku 2023 došlo k výstavbě E-TECH CENTRA LIBROS, jakož to ukázkově edukačního komunitního centra v oblasti nových a alternativních technologií primárně sloužících k výrobě a skladování elektrické energie.
E-TECH CENTRUM LIBROS, které vzniklo za spolufinancování z rozpočtu Moravskoslezského kraje, má jakožto primární cíl budovat novou dimenzi v poskytování současných a nových služeb pro zákazníky. Vytvořit prostor pro koncentrované prostředí výzkumu, výrobcům, prodejcům, distributorům a poskytovatelům nových technologií, prodejcům FV komponent a dalším, kteří v tomto segmentu technologií chtějí působit na trhu služeb. Nový prostor a prostředí pro uživatelskou a edukační činnost, prostor pro firmy a společnosti pro prezentaci jejich technologií, kontinuální novinky v technologiích. Tímto cílem se také rozumí poskytnout starostům obcí, městysů, majitelům malých a středních průmyslových objektů a firem, informace o veškerých komponentech výrobny, jejím chování a obecné problematiky FVE.
Tyto procesy mohou pomoci těmto subjektům působícím v rámci MSK, při rozhodování o nákupu FVE průmyslového či soukromého charakteru.
Sekundárním cílem tohoto projektu je dynamická podpora sítě distribuční soustavy v závislosti na instalovaném výkonu FVE 31,815 kWp a množství skladované energie v bateriovém uložišti o celkové kapacitě 28,4 kWh. Součástí tohoto sekundárního cíle je i schopnost fungování instalované FVE a bateriového uložiště v ostrovním režimu, kdy je možnost částečně pokrýt energetickou potřebu areálu firmy Libor Václavík – LIBROS v případě plánované či neplánované odstávky areálu od elektrické energie.
V současné době je FV elektrárna v testovacím a zátěžovém režimu, pro celkové zhodnocení výstupu produkované elektrické energie.
Díky nestandardnímu řešení montáže panelů jsme schopni demonstrovat rozlišné situační umístění budov či průmyslových objektů v terénu, poskytnout data o produkci elektrické energie v závislosti na ročních obdobích, světelných podmínkách, rozdílných povětrnostních vlivech, apod.
Tato nekonvenční metoda rozložení panelů, jak na střešním tak, i obvodovém plášti budovy zaručuje optimální a relativně udržitelný výkon FV elektrárny téměř po celý rok. Vybočuje tímto z řady, stávajících realizací FV elektráren.
Díky lokálnímu a vzdálenému monitoringu a řízení FV elektrárny jsme schopni plně řídit přetoky elektrické energie do „gridu“ neboli distribuční soustavy. Zároveň máme přehled o stavu nabití bateriového uložiště a odběru elektrické energie z něj. Vzhledem k tomu, že je řízení elektrárny „online“, je dostupná možnost predikce množství vyrobené elektrické energie v závislosti na počasí pro daný den či následujících 5 dní. Na základě této predikce můžeme přizpůsobit spotřebu energie v čase z FV panelů nebo bateriového uložiště.
Dlouhodobá vize E-TECH CENTRA LIBROS
Hlavním cílem i myšlenkou tohoto komunitního centra je, kumulovat alternativní, nové, prototypové či Hi-tech zdroje pro výrobu energií, tak aby mohly veškeré instalované zdroje sloužit k nahlédnutí nebo poradenství pro odbornou veřejnost, energetiky v případě potřeby i širokou veřejnost vč. koncového spotřebitele.
Jednou z dalších myšlenek je vybudování pískové baterie pro dlouhodobou akumulaci tepla.